A fesztivál vízimalmos szakmai napjának Schwarcz Sándor vízimalma adott otthont. A megjelenteket, köztük a pápateszéri malmok egykori és mai tulajdonosait Völfinger Béla polgármester és a házigazda, Schwarcz Sándor köszöntötték. Az előadókat Nagy Péter, a program szervezője mutatta be a hallgatóságnak.
Lajtmann Csaba képei a vízimalmos szakmai fórumról
Tovább...Vajda Tamás történész - levéltáros, a Szegedi Tudományegyetem levéltárának igazgatója 2012-ben megjelent tanulmányában közli a pápateszéri vízimalmok első középkori okleveles említését. Az 1332-ben, Károly Róbert királyunk uralkodása idején, Visegrádon kiállított oklevél egy 1701 - 1800 között készült hiteles másolatban maradt fenn a Magyar Nemzeti Levéltár diplomatikai levéltárában, az Esterházy család pápai ágának iratai között, DL 107994 jelzett alatt.
A két pápateszéri malomra vonatkozó szövegrész magyar nyelvű összefoglalóját dr. Szőcs Tibor történész - levéltáros, a Szegedi Tudományegyetem középkorász műhelyének tudományos munkatársa - Németh Tibor bakonytamási illetőségű néprajzkutató, a SZTE könyvtárosának közbenjárására - bocsájtotta rendelkezésünkre.
(Nagy Péter - 2018 október)
Tovább...Az első Pápateszéri Patakmalom Fesztivál keretében, 2018 szeptember 29-én a művelődési ház nagyterme adott otthont a 6. Pápateszéri Malomkupának. A 14 év alatti (gyermek) korosztályban idén tizenkettő, a 18 év felettiek (felnőtt) csoportjában hat versenyző indult a vándorkupa elnyeréséért. A tavalyi győztesek közül Nagy Dávid (gyermek) és Birkás Géza (felnőtt) megvédte bajnoki címét, így 2018-ban is ők vihették haza a Pápateszéri Malomkupa gyermek és felnőtt kategóriájának vándorserlegét.
A 14-18 év (ifjúsági) közöttiek csoportjában – kihívó hiányában - a tavalyi győztes, Beszprémi Fanni újabb egy évre vihette haza a vándorkupát.
A malomjáték verseny ötletgazdája Gaál József győri újságíró (†), szervezője Nagy Péter, versenybíró Forsthoffer István. A lebonyolítást segítették: dr. Hajósy Adrienne, Vályi – Nagy Zsolt és a Pápateszéri Általános Iskola diákjai – köszönet a segítők közreműködéséért.
A felnőtt kategória eredményhirdetésére a Pápateszéri Patakmalom Fesztivál szüreti felvonulásának szombati záró eseményeként, a Legtökösebb Porta és a Kincskereső Malomjárás díjazottjaival együtt a Községháza előtt, a Marcal Néptáncegyüttes előadását követően 17 órakor került sor.
A malomjáték felnőtt kategóriájának díjazottjai Völfinger Béla polgármestertől és Nagy Péter szervezőtől vehették át az okleveleket, érmeket, ajándékot – az első helyezett Birkás Géza ezen felül a vándorkupát, immár második alkalommal.
6. Pápateszéri Malomkupa felnőtt kategória:
1. Birkás Géza
2. Gulicz László
3. Szűcs Gábor
A gyermek kategória helyezettjei még délelőtt, a művelődési házban Forsthoffer István versenybírótól és Nagy Péter szervezőtől vehették át a megérdemelt oklevelet, érmet – az első helyezett Nagy Dávid a vándorkupát is, újabb egy évre.
6. Pápateszéri Malomkupa gyermek kategória:
1. Nagy Dávid
2. Nyári Alexander
3. Beszprémi Fanni
Gratulálunk a győzteseknek, köszönjük valamennyi versenyzőnek a részvételt és várunk mindenkit jövőre, 2019-ben a 7. Pápateszéri Malomkupán!
(a vetélkedőn és a díjátadón készült képeket technikai okokból később közöljük.)
Tovább...Az 1850-es évek kataszteri térképén Bakonyszentlászlón, a Malomtisztásnál eredő, később a Sokorói Bakony-érbe torkolló patakra épülve a következő malmokat találtam a falu területén.
Ezek a víz folyásiránya szerint, a forrástól kezdve sorrendben az alábbiak:
1. Herrschaftliche Mühle (hrsz 4014)
2. Deutsch: Gemeinde Mühle (hrsz 4005)
3. Ung: Gemeinde Mühle (hrsz 3992)
4. Albertok Mühle (hrsz 3314)
5. Csörnyei Mühle (hrsz 3309)
6. Albert Mühle (hrsz 3303)
X
Tovább...A pápateszéri vízimalmok levéltári dokumentumainak kutatása közben jutottam el 2016 februárjában a Pápai Levéltárba, ahol Petrik Iván főlevéltáros úr szíves útmutatása alapján előbb a pápateszéri malmok 1860-as években felvett telekjegyzőkönyveit, majd Pápateszér község 1943/44-es iratait kezdtem tanulmányozni.
A pápateszéri vízimalmok telekjegyzőkönyvei azok számára lehetnek érdekesek, akiket érdekel, kik voltak a pápateszéri malmok tulajdonosai az elmúlt százötven évben. Több pápateszéri malomingatlan ma is a molnárok leszármazottainak tulajdonában van, mások időközben gazdát cseréltek, ám az egykori malomingatlanok többsége ma is pápateszériek tulajdonábn van.
Vigyázzanak rá, óvják és legyenek rá büszkék, hogy egykor Pápateszéren működött a legtöbb - szám szerint 25 - patakmalom Magyarországon!
A pápateszéri vízimalmok telekgyezőkönyvei itt, a telekkönyvi betétek itt, a malmok vízikönyvi dokumentumai itt, a malomingatlanok XIX. századi kataszteri térképi ábrázolása itt található.
A Pápateszéri malmok vízikönyvei beszerezhető a könyv kiadójánál (MOTK Alapítvány - 9024 Győr, Bartók Béla út 7.), digitális változata letölthető innen.
A vízikönyvi dokumentumok, a malmok térképi jelölése és a malombirtokok telekjegyzőkönyveinek tanulmányozása után Pápateszér község általános iratait kezdtem tanulmányozni, eddig az 1943-as és az 1944-es évek iratait néztem át. Közvetlenül a vízimalmokra vonatkozó iratot nem találtam, ám a település életének második világháborús időszakából több érdekes dokumentum is előkerült, ezek digitális másolatai itt találhatóak.
Jó kutakodást!
Nagy Péter
a Pápateszéri malmok vízikönyvei szerzője
a Pápateszéri Települési Értéktár Bizottság elnöke
a Reflex Környezetvédő Egyesület programvezetője
a Magyarország Természeti és Kulturális Örökségéért Alapítvány titkára
Az elmúlt évek levéltári kutatásai eredményeképpen összeállítottam egy alapdokumentumot, amely a 25 pápateszéri vízimalom nevét, telekjegyzőkönyvi, telekkönyvi adatait, földrajzi koordinátáit és egyéb adtait tartalmazza. A csatolt fájlban található szövegek és adatok szabadon felhasználhatók a forrás feltüntetésével.
Nagy Péter
Magyarország Természeti és Kulturális Örökségéért Alapítvány
9024 Győr, Bartók Béla út 7.
A vízikönyvi dokumentumokban használt malomnevek és a telekjegyzőkönyvek adatai között ellentmondás van két pápateszéri malom esetében. 2014-ben megjelent könyvemben - a vízikönyvi dokumentumok alapján - Alsó malomnak neveztem a Körtvél patakon másodikként épült Sábicz malmot; és Tóth János malom néven írtam le a Bánya-éren nyolcadikként épült Pápateszéri Községi (későbbi nevén Zacsovics) malmot. Miután a vízikönyvek levéltári dokumentumai után feldolgoztam a 25 pápateszéri vízimalom telekjegyzőkönyveit is, világossá vált, hogy a Tóth János malom elnevezés a Sábicz malommal, az Alsó malom név a Pápateszéri Községi malommal azonos.
Tovább...Scvarcz Sándor pápateszéri vízimalma, korábbi nevén a Kapcsándi malom második alkalommal adott otthont malomjáték vándorkupának. Az V. Pápateszéri Malomkupa gyermek, ifjúsági és felnőtt kategóriáiban több mint 30 versenyző mérettette meg magát 2017 október 14-én, szombaton 14 órakor. A verseny ötletgazdája Nagy Péter, szervezője Kuti Melinda, versenybíró Forsthofer István. Az eredményhirdetésre az I. Pápateszéri Vízimalmos Napok zárásaként a Reflex Erdei Iskola és Ökológiai Központ udvarán került sor 17 órakor. A vetélkedő résztvevő és díjazottjai Völfinger Béla polgármestertől vehették át az emléklapokat, okleveleket, érmeket. A gyermek, ifjúsági és felnőtt kategóriák győztesei, Nagy Dávid, Beszprémi Fanni, Birkás Géza 1 évre kapták meg a vándorkupákat.
5. Pápateszéri Malomkupa a Schvarcz (Kapcsándi) malom udvarán, 2017 október 14-én
5. Pápateszéri Malomkupa a Schvarcz (Kapcsándi) malom udvarán, 2017 október 14-én
A Pápateszéri Malomkupa 3 vándorserlege (gyermek, ifjúsági és felnőtt kategóriában)
A kategóriák legjobbjai 20217-ben:
felnőtt:
1. Birkás Géza
2. Bolla Tímea
3. Gulicz László
ifjúsági:
1. Beszprémi Fanni
2. Nagy Zsolt Gyula
3. Kis Roland
gyermek:
1. Nagy Dávid
2. Nagy Krisztián
3. Mezős Marcell
Az 5. Pápateszéri Malomkupa és a Pápateszéri Vízimalmos Napok megrendezését a Földművelési Minisztérium HUNG-2017/4497 pályázata támogatta.
A hathalmi malom helyének pontos meghatározása – ez volt az idei vízimalmos tábor egyik terepi programja. A Pápateszérrel határos községek egykori vízimalmainak helyét már 2015-ben sikerült meghatározni a www.mapire.eu honlapon elérhető georeferált térképek, különösen az 1857-ben felvett kataszteri térkép segítségével.
Beírtuk okostelefonjainkba a malom helyének koordinátáit, majd elindultunk – Adrienne, András, Violetta és Péter. Violetta bakonytamási lakosként javasolta, hogy keressük meg a Jókay család (Jókai Mór rokonai) közelben található temetkezési helyét. A Gicről Nagydémre és Lovászpatonára vezető úton Hathalom puszta után egy nemrég felállított táblán IHÁSZ ÉS JÓKAY CSALÁD SÍRKERTJE felirat jelezte, merre keressük a temetőt. Szerencsénkre éppen arra járt egy traktoros, aki megmutatta merre kell menni. A temetőhöz (és az egykori hathalmi vízimalomhoz) vezető utat kapu zárja el, amit a barátságos traktoros útmutatása alapján ki szabad nyitni, csak arra kell ügyelni, hogy csukjuk is be magunk után miután bementünk, s ugyanígy tegyünk, ha elérünk a temetőhöz.
A sírok felirata szerint 1972-ben még ide temetkeztek. Az 1990-es években a média arról tudósított, hogy a kárpótlást követően a környék új földtulajdonosa még halottak napján sem engedte be a temetőbe igyekvő látogatókat. Mára szerencsére változott a helyzet, 2017-ben, a reformáció 500. évfordulója alkalmából rendezték és látogathatóvá tették a sírkertet.
A vízikönyvek, telekjegyzőkönyvek és a telekkönyvi betétek után 2017 március 30-án megkezdtem a pápateszéri vízivamalmok telekkönyvi térképeinek kutatását a MNl Veszprém Megyei Levéltára pápai levéltárában. Elsőként Pápateszér község 1920-ban készült felvételi előrajzait néztem át. Az iratcsomag 121 ívet tartalmaz. Az első térkép címe:
PÁPATESZÉR
község sokszögelése
A belsőség sokszögelési és mérési vonalhálózata.
Méretarány 1 : 5760
XIV. b.
A telekkönyvi térképek 21 vízimalot jelölnek 1920-ban. 19 műkődő malom, 2 - a Fancsali és az Izsa - már nem működik, de még áll az épület. A felvételi előrajzokat 1920 XI.30 – VI.20. Között Takács Ferenc mérnök, Kovács János állami segédmérnök, Keserű Imre áll. mérnöksegéd és (nehezen olvasható név) áll. főmérnök készítette. A helyszínelésnél bejelentett és feltalált eltéréseket kijavította: Malatinszky László főmérnök. A térképeket 2007 nov. 30-án digitalisan archiválták. Apápateszéri vízimalmokat jelölő telekkönyvi térképek itt láthatók.
Nagy Péter
Abda, 2017 április 4.
Tovább...