Teszér úrbéri szerződése

Az úrbéri szerződések megkötésekor vármegyei tisztviselőket küldtek a községekbe, akik Mária Terézia királyi rendelete értelmében kilenc kérdést tettek föl a település elöljáróinak. Teszérre Rohonczy György alszolgabíró és Lehen József esküdt látogatott el 1768. június 9-én a királynő képviseletében. A pápai uraságot Tóth István tiszttartó, a községet Tóth Takács György bíró, Szabó György, Bolla István, Bolla Imre és Lukács János esküdtek képviselték.

Az alábbiakban és a csatolt dokumentumokban olvasható Teszér úrbéri szerződése, valamint a kérdésre adott teszéri válaszok.

A kilencedik kérdésre adott válaszokból kiderül, hogy míg Teszér és Csót lakói örökös jobbágyai földesuruknak, addig Tamási lakói szabadon költözhetnek, csakúgy mint az 1730-as években újratelepített Fenyőfő, Ság, Szentiván és Szűcs lakói.

Tovább...

Molnárcsaládok Pápateszéren

Vízimalmok tulajdonosai Pápateszéren - az 1860-as évektől napjainkig címmel tartottak vetítettképes előadást a község Polgármesteri Hivatalában, 2016 december elsején késő délután. A megjelenteket Völfinger Béla polgármester köszöntötte, majd átadta a szót Nagy Péternek. A pápateszéri malmok vízikönyvei című könyv szerzője, a Reflex Környezetvédő Egyesület munkatársa bő évtizede helytörténeti kutatóként, kiállítások rendezőjeként, 2015-től a Pápateszéri Értéktár Bizottság elnökeként foglalkozik a páratlan kultúrtörténeti értéket képviselő 25 pápateszéri malom feltárásával.

A 25 pápateszéri malomingatlan telekjegyzőkönyveit – ezek rögzítik hitelt érdemlően a malomingatlan (korabeli kifejezéssel a tér), valamint a malomépület tulajdonosainak nevét - az 1860-a években vették fel. E dokumentumokból tudjuk minden kétséget kizáróan megállapítani, mikor, kik voltak a pápateszéri malmok tulajdonosai.
A pápateszéri vízimalmok telekjegyzőkönyvei azok számára lehetnek érdekesek, akiket érdekel, kik voltak a pápateszéri malmok tulajdonosai az elmúlt százötven évben. Több pápateszéri malomingatlan ma is a molnárok leszármazottainak tulajdonában van, mások időközben gazdát cseréltek, ám az egykori malomingatlanok többsége ma is pápateszériek tulajdonában van.
Vigyázzanak rá, óvják és legyenek rá büszkék, hogy egykor Pápateszéren működött a legtöbb - szám szerint 25 - patakmalom Magyarországon!

Völfinger Béla polgármester köszönti a megjelenteket.

 

Nagy Péter, a rendezvény előadója

Tovább...

Pápateszéri malmok a kataszteri térképen

Pápateszér első kataszteri térképét 1857-ben vették fel. A térkép 25 pápateszéri malmot jelöl a
malomépület és (ahol volt) a malomtó helyrajzi számával. 8 malomnál külön helyrajzi szám jelöli a
hozzá tartozó kertet is. A térkép georeferált, az interneten is elérhető változata (www.mapire.eu)
segítségével tudjuk meghatározni a pápateszéri malmok helyét ott is, ahol ma már nem áll a
malomépület és a romok sem fellelhetők. Ezek a következők: B1., B2., B3, B14, S1, S4, S5. A 2016 novemberi állapot szerint tehát a Bánya-éren 4, a Szakács-éren 3 malom helyét az 1857-es kataszteri térkép földrajzi koordinátáinak segítségével tudjuk meghatározni. E malmok azonosító jelét és nevét pirossal jelöltem. A földrajzi koordináták és saját GPS, vagy GPS funkcióval rendelkező okostelefon segítségével bárki maga is megkeresheti a pápateszéri vízimalmokat.
A csatolt pdf fájlt megnyitva, az 1857-es kataszteri térkép kinagyított részletei alatt hivatkozásokat találunk, ezekre kattintva a www.mapire.eu honlapon az opciók között beállíthatjuk, melyik google térképet szeretnénk látni a korabeli kataszteri térkép alatt , így a 160 éves térképi jelöléstől a mai állapothoz jutunk, akár az OpenStreetMap térképet, akár a legfrissebb műhold térképet választjuk. A térképi rétegek áttűnését 0 - 100 % között változtatva, néhány méter pontossággal meghatározhatjuk a keresett malom helyét. Fedezzük fel együtt a 25 pápateszéri vízimalmot!

Tovább...

Pápateszéri Malom Kupa – 2016.10.01.

Versenyzők és szervezők, játékosok és szurkolók, közel harmincan voltunk szombaton délelőtt a 3. Pápateszéri Malom Kupa résztvevői a művelődési ház nagytermében. Amint tavaly a plébánia kertjében, úgy idén itt is a fiatalok voltak többségben. Gyermek kategóriában 6, az ifjúsági korcsoportban 14, a felnőttek között 4 játékos vállalta a megmérettetést. Gyermek kategóriában Veidinger Ákos, az ifjúságiak korosztályában Nyári Alexander, a felnőttek között Bolla Tímea végzett az első helyen. Utóbbiak az aranyérem és az 1. helyezettnek járó oklevél mellett az ifjúsági és a felnőtt vándorkupát is hazavihették, nevük fölkerül a vándorkupa tavalyi győztesei – Gulicz Ferenc - felnőtt és Beszprémi Fanni ifjúsági – mellé. A gyermek kategória legjobbjai az oklevél mellé Tibi csokit vihettek haza. További képek itt, video itt.

Tovább...

Malomtábor 2016 – Pápateszér, augusztus 22-26.

Résztvevők: Dr. Hajósy Adrienne, Obermayer András, Giricz Teréz, Horváth Pál, Kuti Melinda, Kundi Géza, Kundi Kornél, Kundi Viktor, Milinszki Tibor, Lajtmann Józsefné, Hegedűs Tibor, Nagy Péter, Pásztorné Üveges Hajnalka, Pásztor Kinga, Pásztor Noémi, Szűcs Gábor.
A képeket készítették: dr. Hajósy Adrienne (HA), Obermayer András (OA), Nagy Péter (NP) és Pásztorné Üveges Hajnalka (PH).

Tovább...

Az Alsó Márton (Tibold, Zacsovics) malom és a Csóri (Szepel, Eigner) malom bejárása -2015 november

A Szakács-éren, a forrás után harmadikként épült Alsó Márton (Tibold, Zacsovics) malmot és a másodikként épült Csóri (Szepel, Eigner) malmot 2015. november 27-án hárman járták be - Milinszki Tibor, Nagy Péter és Obermayer András.
A pápateszéri malmok neve az idők folyamán változott, a tulajdonos, vagy bérlő személyében bekövetkezett változásoknak megfelelően. A Csóri malom (Szepel), illetve (Eigner) néven, az Alsó Márton malom (Tibold), illetve (Zacsovics) néven is ismert. Ugyanakkor a Bánya-éren is van egy (Zacsovics) néven ismert malom - ez Tóth János malom (Községi malom) néven szerepl a levévltári forrásokban. Annak érdekében, hogy a malmok elnevezése ne okozzon félreértést, bizonytalanságot, elsőként minden esetben az 1886-os községi bizonyítvány, illetve az ennek alapján 1893-ban kiállított vízikönyv elnevezését használjuk. A zárójelben szereplő elnevezés a későbbi levéltári dokumentumokban, vízjogi engedélyekben, illetve a Pápateszéren ma ismert név megjelölése.
(Obermayer András és Nagy Péter eredeti képei, nagyobb felbontásban itt láthatók.)

Tovább...

Malomtulajdonosok a telekjegyzőkönyv felvételének idején (haszonélvezői a térnek és tulajdonosai az épületnek)

A telekjegyzőkönyvek felvételének idején, az 1860-as években a terület, korabeli kifejezéssel a térbirtok tulajdonosa gróf Esterházy Miklós volt Pápateszéren. A 25 malomból ekkor három községi tulajdonban volt – az Alsó malom Pápateszér községé, a Rákóczi malom Szűcs községé, a Fenyőfő községi malom Fenyőfő községé – a Szerecsenyi malom maradt a gróf tulajdonában, a többi pápateszéri malomépület tulajdonosa a molnár, illetve annak népes családja volt. Csupán 7 malomnak volt egyedüli tulajdonosa a molnár és felesége – ilyen volt a Csóri malom, a Steckl malom, a Hebling1 malom, a Staub malom, az Izsa malom, a Felső Márton malom és a Csóthi malom –, 14 esetben kettőnél több, akár tíz - tizennégy tulajdonosa is volt egy-egy malomnak.

Néhány molnárcsalád több pápateszéri malomnak is résztulajdonosa volt. A Csigi családnak például nemcsak a róluk elnevezett Csigi malomban volt résztulajdona, de a Sághi, a Kuti, a Bolla, a Szigeti, a Steckl, az Égett és az alsó Márton malomban is – vélhetően a lányok kiházasítása, illetve a fiúk nősülése révén. A Horváth család nemcsak a később róluk elnevezett Horváth (Andrássy) malomnak volt résztulajdonosa, de érdekeltek volt a Kis, a Fancsalii, a Sághi, a Kuti, a Szigeti és az Égett malomban is. A Kuti család a Kuti malom mellett résztulajdonos volt a Sághi és a Szigeti malomban is. A Sági család a Sághi malom mellett résztulajdondosa volt a a Kis és a Lukács malomnak is, hasonlóképpen a Bucs család, akik a Sághi malom mellett – amit később megvásároltak – érdekeltek voltak még a Csigi és a Tóth János malomban is. A Bolla család a róluk elnevezett Bolla malom mellett résztulajdonos volt még a Szigeti és az Égett malomban is. A Szabó család a Szabó malom mellett tulajdonrésszel rendelkezett a Kis malomban is. A Németh család a Staub malom mellett a Lukács malom résztulajdonosa is volt.

A telekjegyzőkönyvek a tulajdonosok között az alábbi molnárokat nevezik meg:

Lukács Peter molnár

Eigner Jósef molnár

Kúti István molnár

Stekl Józef molnár

Steckl Péter molnár

Hebling János molnár

Németh István molnár

Izsa Antal molnár

Tovább...

Pápateszéri malomtábor 2016 augusztus 22-26

Résztvevők: Dr. Hajósy Adrienne, Obermayer András, Giricz Teréz, Horváth Pál, Kuti Melinda, Kundi Géza, Kundi Kornél, Kundi Viktor, Milinszki Tibor, Lajtmann Józsefné, Hegedűs Tibor, Nagy Péter, Pásztorné Üveges Hajnalka, Pásztor Kinga, Pásztor Noémi, Szűcs Gábor.

Tovább...

Pápateszérti telekjegyzőkönyvek - 14

A 14. számú pápateszéri telekjegyzőkönyv eredeti példánya a MNL Veszprém Megyei Levéltár Pápai Levéltárában található. Digitalizált változata itt tanulmányozható. Hivatkozni a forrás feltüntetésével lehet

Tovább...

Pápateszéri telekjegyzőkönyvek - 169

A 169. számú pápateszéri telekjegyzőkönyv az 1. sorszám, 607 hrsz. alatti malombirtok tulajdonosait sorolja föl 1871-től - 1925-ig.

A terület (korabeli kifezezéssel a tér) tulajdonosa 1871-ben gróf Esterházy Pál.

Határozatlan aránybani közös birtokosok (haszonélvezői a térnek és tuljdonosai az épületnek): 1. Mészáros György nős Pongrácz Sófiával, Mészáros Ferencz nős Horváth Veronikával.

Tovább...

|<<  |<  1  2  3  4  5  >|  >>|