Környezet- és természetismereti vetélkedő a Kisbajcsi Vörösmarty Mihály Általános Iskolában

A Kisbajcsi Vörösmarty Mihály Általános Iskola második alkalommal hirdetett környezet- és természetismereti vetélkedőt a környék iskoláinak. A 2016 november 17-én megrendezett vetélkedő szakmai hátterét (kérdések, feladatok összeállítása, zsűri, díjak) a tavalyihoz hasonlóan ezúttal is a Reflex Környezetvédő Egyesület biztosította, a SZE Apáczai Csere János Kar, a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság, valamint a Pannon-Víz Zrt. közreműködésével.

A felhívásra idén hat iskola hét csapata jelentkezett, a Győri Váczi Mihály Általános iskola két csapattal, a Győri Móricz Zsigmond Általános iskola, a Győrzámolyi Petőfi Sándor Általános Iskola, a Győrladamér Községi Általános Iskola, a Gönyüi Széchenyi István Általános Iskola és a házigazda Kisbajcsi Vörösmarty Mihály Általános Iskola és AMI egy-egy négyfős csapattal vett részt.

A vetélkedőt a házigazdák csapata - Bazsó Botond, Kovács Alexandra, Schreyer Elizabet, Takács András - nyerte. Második helyen a Gönyüi Széchenyi István Általános Iskola csapata - Balogh Balázs, Horváth Lilla Zsófia, Pánczél Zoltán, Vedre Boglárka - végzett. A harmadik helyet a Győri Móricz Zsigmond Általános Iskola csapata - Bagó Tamás, Gábriel Tamás, Kollár - Nagy Melinda, Pasztendorf Anna - szerezte meg.

Tovább...

Pápateszéri malmok a kataszteri térképen

Pápateszér első kataszteri térképét 1857-ben vették fel. A térkép 25 pápateszéri malmot jelöl a
malomépület és (ahol volt) a malomtó helyrajzi számával. 8 malomnál külön helyrajzi szám jelöli a
hozzá tartozó kertet is. A térkép georeferált, az interneten is elérhető változata (www.mapire.eu)
segítségével tudjuk meghatározni a pápateszéri malmok helyét ott is, ahol ma már nem áll a
malomépület és a romok sem fellelhetők. Ezek a következők: B1., B2., B3, B14, S1, S4, S5. A 2016 novemberi állapot szerint tehát a Bánya-éren 4, a Szakács-éren 3 malom helyét az 1857-es kataszteri térkép földrajzi koordinátáinak segítségével tudjuk meghatározni. E malmok azonosító jelét és nevét pirossal jelöltem. A földrajzi koordináták és saját GPS, vagy GPS funkcióval rendelkező okostelefon segítségével bárki maga is megkeresheti a pápateszéri vízimalmokat.
A csatolt pdf fájlt megnyitva, az 1857-es kataszteri térkép kinagyított részletei alatt hivatkozásokat találunk, ezekre kattintva a www.mapire.eu honlapon az opciók között beállíthatjuk, melyik google térképet szeretnénk látni a korabeli kataszteri térkép alatt , így a 160 éves térképi jelöléstől a mai állapothoz jutunk, akár az OpenStreetMap térképet, akár a legfrissebb műhold térképet választjuk. A térképi rétegek áttűnését 0 - 100 % között változtatva, néhány méter pontossággal meghatározhatjuk a keresett malom helyét. Fedezzük fel együtt a 25 pápateszéri vízimalmot!

Tovább...

Pápateszéri Malom Kupa – 2016.10.01.

Versenyzők és szervezők, játékosok és szurkolók, közel harmincan voltunk szombaton délelőtt a 3. Pápateszéri Malom Kupa résztvevői a művelődési ház nagytermében. Amint tavaly a plébánia kertjében, úgy idén itt is a fiatalok voltak többségben. Gyermek kategóriában 6, az ifjúsági korcsoportban 14, a felnőttek között 4 játékos vállalta a megmérettetést. Gyermek kategóriában Veidinger Ákos, az ifjúságiak korosztályában Nyári Alexander, a felnőttek között Bolla Tímea végzett az első helyen. Utóbbiak az aranyérem és az 1. helyezettnek járó oklevél mellett az ifjúsági és a felnőtt vándorkupát is hazavihették, nevük fölkerül a vándorkupa tavalyi győztesei – Gulicz Ferenc - felnőtt és Beszprémi Fanni ifjúsági – mellé. A gyermek kategória legjobbjai az oklevél mellé Tibi csokit vihettek haza. További képek itt, video itt.

Tovább...

Malomtábor 2016 – Pápateszér, augusztus 22-26.

Résztvevők: Dr. Hajósy Adrienne, Obermayer András, Giricz Teréz, Horváth Pál, Kuti Melinda, Kundi Géza, Kundi Kornél, Kundi Viktor, Milinszki Tibor, Lajtmann Józsefné, Hegedűs Tibor, Nagy Péter, Pásztorné Üveges Hajnalka, Pásztor Kinga, Pásztor Noémi, Szűcs Gábor.
A képeket készítették: dr. Hajósy Adrienne (HA), Obermayer András (OA), Nagy Péter (NP) és Pásztorné Üveges Hajnalka (PH).

Tovább...

Reflex pápateszéri természetfotós tábor – a tizenegyedik

11. éve szervezünk természetfotós tábort pápateszéri ökológiai központunkban. A tábor szervezője a kezdetektől Nagy Péter (15 éven keresztül egyesületünk munkatársa, 2016 októberi nyugdíjazása óta önkéntesünk), szakmai vezetője Szabó Béla fotóművész. A tábor előkészítésében és lebonyolításában sokat segített Ihászné Pekker Violetta és Pásztorné Üveges Hajnalka, akik a kulturális közfoglalkoztatási program keretében segítik a Reflex Ökológiai Központ és Erdei Iskola munkáját. Pápateszér Község Önkormányzatának, valamint Kundi Gézának és családjának köszönhetően a természetfotós tábor hetében két póni és tíz birka (racka, merinói) vendégeskedett nálunk, a tavaly közösségi munkában megépített, idén beállóval bővített karámunkban. Jártunk a kupi erdőben, Gyurom János természetfotós épített madárlesében. Egésznapos kirándulás keretében – melyhez a pápateszéri önkormányzattól kaptunk kisbuszt sofőrrel együtt – megmásztuk Bánd várának romjait, melyet egykor az Igmándiak birtokoltak, leereszkedtünk az úrkuti őskarszt 40 fokos hőségben is hűvös egykori mangánbányájának mélyére és megmásztuk Magyarpolány magaslatra épített kápolnáját, megpihentünk a híres magyarpolányi passió helyszínén. Jártunk a Cuha patak és a Hódos ér völgyében, a bakonyszentlászlói egykori felszíni bauxitbánya tíz éve fákkal beültetett, rekultivált óriási gödrében. Látogatást tettünk a Bögi malomban, ahol Horváth Balázs tulajdonos bemutatta, miként hajtja meg a Váncz-ér vize közel 70 év kényszerű szünet után újra a felújított malom felülcsapott vízikerekét.

Tovább...

Kivágták a Hős Fát

- 2016 február 9-én, kedden - egy nappal a szerdára bejelentett demonstrácó előtt - kivágták a Hős Fa címet elnyert körbeépített győri vadgesztenyefát. (fotó: Reflex Környezetvédő Egyesület)

 

Tovább...

JÁRMŰBEMUTATÓ ÉS TURISZTIKAI KÜLÖNVONAT A BAKONYVASÚTON

Különleges járműbemutató és turisztikai különvonatot indít a Cuha-völgyi Bakonyvasút Szövetség 2016. november 5-én 9:30 órakor Győrből Pannonhalma, Tarjánpuszta, a Cuha-völgyi állomások, Zirc érintésével Veszprémbe és vissza. (részletes menetrend és program a csatolt dokumentumban. A vonat egy GySEV által üzemeltetett 5047-es Jenbacher motorkocsiból áll. A Bakonyvasút Szövetség célja, hogy a különvonattal felhívja a figyelmet a vidéki vasutak, köztük a Bakonyvasút sanyarú járműellátottságára, arra, hogy a ma közlekedő elavult mozdonyos vonatok nemcsak környezetszennyezőek, de rendkívüli pazarlást is jelentenek, hogy a Bz motorvonatok utazási komfortja, műszaki állapota nem felel meg az utazóközönség indokolt elvárásainak. A különvonatra azért most kerül sor, mert a GySEV Zrt 5 darab ilyen, használt, de az itt közlekedőknél jóval korszerűbb, és jobb műszaki állapotú motorkocsit értékesít, és a közeljövőben további 7 darab is eladhatóvá válik. Ha a MÁV-Start megvásárolná őket, nem csak a Bakonyvasúton, de a Győr-PápaCelldömölk, és a Pápa-Csorna vasútvonalakon is megoldanák az évtizede várt járműcserét, és a régióban utolsóként ezeken a vasútvonalakon is az elvárásoknak megfelelő körülmények között utazhatnának a győri elővárosi, és a városközi utasok. A különvonat másik oka, hogy Győrből 5 éve nincs megfelelő időpontban olyan kirándulóvonat, amellyel legalább hétvégén eljuthatnának a kirándulók a Magas-Bakony állomásaira, megállóhelyeire. Ráadásul a délutáni órákban 6 órán keresztül Győr irányába sem közlekedik hétvégén vonat. A Bakonyvasút Szövetség korábban kezdeményezte egy a nyári időszámítás idején Győrből Zircre hétvégén fél 10-kor induló kirándulóvonat elindítását, mely mind az eljutás, mind a hazautazás tekintetében megoldaná a hiányt. A különvonat a hiányzó vonat javasolt időpontjában közlekedik.

 

Tovább...

A sályi malmok vízikönyvei

Az egykori győri tanítóképző, a mai SZE Apáczai Csere János Kar könyvtárában 2016 május 24-én mutatták be Nagy Péter: A sályi malmok vízikönyvei című kötetét. Perger Gyula az ismert győri muzeológus - néprajzkutató (jelenleg a tatai Kuny Domokos Múzeum igazgatója) beszélgetett a szerzővel és igyekezett feltárni a levéltári forrásközléshez szükéges alázat mozgatórugóit.
A könyv születésének előzménye, hogy dr. Barsi Ernő 2011-ben társ-szerzőnek kérte föl egykori tanítványát egy, a sályi vízimalmokat bemutató könyv megírására, ám 2013 augusztusában bekövetkezett halála ezt megakadályozta. A tervezett könyvből csak a levéltári forrásanyagot, az úgynevezet vízikönyveket feldolgozó rész készült el Nagy Péter munkájaként.
A beszélgetésbe bekapcsodott Barsi Hajna néprajzkutató, aki a könyv születésének előzményeiről, a témaválasztásról és a szerzőnek Sályhoz fűződő kapcsolatáról beszélt. A könyv dr. Barsi Ernő szülőfalujának, a Borsod megyei  Sály településnek 13 vízimalmát mutatja be a vízikönyvek feldolgozásával.

A továbbiakban  A SÁLYI MALMOK VÍZIKÖNYVEI győri bemutatóján készült képek láthatók.

 

Tovább...

Az Alsó Márton (Tibold, Zacsovics) malom és a Csóri (Szepel, Eigner) malom bejárása -2015 november

A Szakács-éren, a forrás után harmadikként épült Alsó Márton (Tibold, Zacsovics) malmot és a másodikként épült Csóri (Szepel, Eigner) malmot 2015. november 27-án hárman járták be - Milinszki Tibor, Nagy Péter és Obermayer András.
A pápateszéri malmok neve az idők folyamán változott, a tulajdonos, vagy bérlő személyében bekövetkezett változásoknak megfelelően. A Csóri malom (Szepel), illetve (Eigner) néven, az Alsó Márton malom (Tibold), illetve (Zacsovics) néven is ismert. Ugyanakkor a Bánya-éren is van egy (Zacsovics) néven ismert malom - ez Tóth János malom (Községi malom) néven szerepl a levévltári forrásokban. Annak érdekében, hogy a malmok elnevezése ne okozzon félreértést, bizonytalanságot, elsőként minden esetben az 1886-os községi bizonyítvány, illetve az ennek alapján 1893-ban kiállított vízikönyv elnevezését használjuk. A zárójelben szereplő elnevezés a későbbi levéltári dokumentumokban, vízjogi engedélyekben, illetve a Pápateszéren ma ismert név megjelölése.
(Obermayer András és Nagy Péter eredeti képei, nagyobb felbontásban itt láthatók.)

Tovább...

Kutatás a levéltárban

Budapest, 2015. október 29

 

Tovább...

|<<  |<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  >|  >>|