Pápateszéri vízimalmok - a malmok elnevezése

A vízikönyvi dokumentumokban használt malomnevek és a telekjegyzőkönyvek adatai között ellentmondás van két pápateszéri malom esetében. 2014-ben megjelent könyvemben - a vízikönyvi dokumentumok alapján - Alsó malomnak neveztem a Körtvél patakon másodikként épült Sábicz malmot; és Tóth János malom néven írtam le a Bánya-éren nyolcadikként épült Pápateszéri Községi (későbbi nevén Zacsovics) malmot. Miután a vízikönyvek levéltári dokumentumai után feldolgoztam a 25 pápateszéri vízimalom telekjegyzőkönyveit is, világossá vált, hogy a Tóth János malom elnevezés a Sábicz malommal, az Alsó malom név a Pápateszéri Községi malommal azonos.

Tovább...

A Péri Öveges József Általános Iskola csapata nyerte a kisbajcsi környezet- és természetismereti vetélkedőt

Harmadik alkalommal hirdetett környezet- és természetismereti vetélkedőt a Kisbajcsi Vörösmarty Mihály Általános Iskola a térség általános iskoláinak 2017. november 16-án. A versenyfelhívásra a házigazdák mellett 6 környékbeli iskola csapata jelentkezett: a Gönyűi Széchenyi István Általános Iskola, a Győrladamér Községi Általános Iskola, a Győrzámolyi Petőfi Sándor Általános Iskola, a Kunszigeti Két Tanítási Nyelvű Általános és Alapfokú Művészeti Iskola, a Nagyszentjánosi Hunyadi Mátyás Általános Iskola, valamint a Péri Öveges József Általános Iskola.

A szoros versenyben a Péri Öveges József Általános Iskola csapata – Nagy Annabella, Nyéki Dániel, Sándorfi Luca, Nagy Júlia, felkészítő tanár – Molnár János végzett az első helyen.

 

A házigazda Kisbajcsi Vörösmarty Mihály Általános Iskola csapata – Takács András, Schreier Elizabet, Nagy Kira, Szabó Petra, felkészítő tanár Jászné Petrovicz Márta és Szabó Miklós –mindössze 1 pont különbséggel lett második.

A Kunszigeti Két Tanítási Nyelvű Általános és Alapfokú Művészeti Iskola csapata – Szalai Álmos, Szalai Adrián, Tóth Dániel, Varga Petra, felkészítő tanár Farkas Liza – a harmadik helyen végzett.

Tovább...

5. Pápateszéri Malomkupa - 2017 október 14.

Scvarcz Sándor pápateszéri vízimalma, korábbi nevén a Kapcsándi malom második alkalommal adott otthont malomjáték vándorkupának. Az V. Pápateszéri Malomkupa gyermek, ifjúsági és felnőtt kategóriáiban több mint 30  versenyző mérettette meg magát 2017 október 14-én, szombaton 14 órakor.  A verseny ötletgazdája Nagy Péter, szervezője Kuti Melinda, versenybíró Forsthofer István. Az eredményhirdetésre az I. Pápateszéri Vízimalmos Napok zárásaként a Reflex Erdei Iskola és Ökológiai Központ udvarán került sor 17 órakor. A vetélkedő résztvevő és díjazottjai  Völfinger Béla polgármestertől vehették át az emléklapokat, okleveleket, érmeket. A gyermek, ifjúsági és felnőtt kategóriák győztesei, Nagy Dávid, Beszprémi Fanni, Birkás Géza  1 évre kapták meg a vándorkupákat.

5. Pápateszéri Malomkupa a Schvarcz (Kapcsándi) malom udvarán, 2017 október 14-én

5. Pápateszéri Malomkupa a Schvarcz (Kapcsándi) malom udvarán, 2017 október 14-én

A Pápateszéri Malomkupa 3 vándorserlege (gyermek, ifjúsági és felnőtt kategóriában)

A kategóriák legjobbjai 20217-ben:
felnőtt:
1. Birkás Géza
2. Bolla Tímea
3. Gulicz László
ifjúsági:
1. Beszprémi Fanni
2. Nagy Zsolt Gyula
3. Kis Roland
gyermek:
1. Nagy Dávid
2. Nagy Krisztián
3. Mezős Marcell


Az 5. Pápateszéri Malomkupa és a Pápateszéri Vízimalmos Napok megrendezését a Földművelési Minisztérium  HUNG-2017/4497 pályázata támogatta.

Tovább...

Vízimalmos tábor és könyvbemutató - 2017

A hathalmi malom helyének pontos meghatározása – ez volt az idei vízimalmos tábor egyik terepi programja. A Pápateszérrel határos községek egykori vízimalmainak helyét már 2015-ben sikerült meghatározni a www.mapire.eu honlapon elérhető georeferált térképek, különösen az 1857-ben felvett kataszteri térkép segítségével.
Beírtuk okostelefonjainkba a malom helyének koordinátáit, majd elindultunk – Adrienne, András, Violetta és Péter. Violetta bakonytamási lakosként javasolta, hogy keressük meg a Jókay család (Jókai Mór rokonai) közelben található temetkezési helyét. A Gicről Nagydémre és Lovászpatonára vezető úton Hathalom puszta után egy nemrég felállított táblán IHÁSZ ÉS JÓKAY CSALÁD SÍRKERTJE felirat jelezte, merre keressük a temetőt. Szerencsénkre éppen arra járt egy traktoros, aki megmutatta merre kell menni. A temetőhöz (és az egykori hathalmi vízimalomhoz) vezető utat kapu zárja el, amit a barátságos traktoros útmutatása alapján ki szabad nyitni, csak arra kell ügyelni, hogy csukjuk is be magunk után miután bementünk, s ugyanígy tegyünk, ha elérünk a temetőhöz.
 A sírok felirata szerint 1972-ben még ide temetkeztek. Az 1990-es években a média arról tudósított, hogy a kárpótlást követően a környék új földtulajdonosa még halottak napján sem engedte be a temetőbe igyekvő látogatókat. Mára szerencsére változott a helyzet, 2017-ben, a reformáció 500. évfordulója alkalmából rendezték és látogathatóvá tették a sírkertet.
 

Tovább...

Pápateszér község felvételi előrajzai

A vízikönyvek, telekjegyzőkönyvek és a telekkönyvi betétek után 2017 március 30-án megkezdtem a pápateszéri vízivamalmok telekkönyvi térképeinek kutatását a MNl Veszprém Megyei Levéltára pápai levéltárában. Elsőként Pápateszér község 1920-ban készült felvételi előrajzait néztem át. Az iratcsomag 121 ívet tartalmaz. Az első térkép címe:

PÁPATESZÉR

község sokszögelése

A belsőség sokszögelési és mérési vonalhálózata.

Méretarány 1 : 5760

XIV. b.

A telekkönyvi térképek 21 vízimalot jelölnek 1920-ban. 19 műkődő malom, 2 - a Fancsali és az  Izsa - már nem működik, de még áll az épület. A felvételi előrajzokat 1920 XI.30 – VI.20. Között Takács Ferenc mérnök, Kovács János állami segédmérnök, Keserű Imre áll. mérnöksegéd és (nehezen olvasható név) áll. főmérnök készítette. A helyszínelésnél bejelentett és feltalált eltéréseket kijavította: Malatinszky László főmérnök. A térképeket 2007 nov. 30-án digitalisan archiválták. Apápateszéri vízimalmokat jelölő telekkönyvi térképek itt láthatók.

Nagy Péter

Abda, 2017 április 4.

Tovább...

Teszér úrbéri szerződése

Az úrbéri szerződések megkötésekor vármegyei tisztviselőket küldtek a községekbe, akik Mária Terézia királyi rendelete értelmében kilenc kérdést tettek föl a település elöljáróinak. Teszérre Rohonczy György alszolgabíró és Lehen József esküdt látogatott el 1768. június 9-én a királynő képviseletében. A pápai uraságot Tóth István tiszttartó, a községet Tóth Takács György bíró, Szabó György, Bolla István, Bolla Imre és Lukács János esküdtek képviselték.

Az alábbiakban és a csatolt dokumentumokban olvasható Teszér úrbéri szerződése, valamint a kérdésre adott teszéri válaszok.

A kilencedik kérdésre adott válaszokból kiderül, hogy míg Teszér és Csót lakói örökös jobbágyai földesuruknak, addig Tamási lakói szabadon költözhetnek, csakúgy mint az 1730-as években újratelepített Fenyőfő, Ság, Szentiván és Szűcs lakói.

Tovább...

Molnárcsaládok Pápateszéren

Vízimalmok tulajdonosai Pápateszéren - az 1860-as évektől napjainkig címmel tartottak vetítettképes előadást a község Polgármesteri Hivatalában, 2016 december elsején késő délután. A megjelenteket Völfinger Béla polgármester köszöntötte, majd átadta a szót Nagy Péternek. A pápateszéri malmok vízikönyvei című könyv szerzője, a Reflex Környezetvédő Egyesület munkatársa bő évtizede helytörténeti kutatóként, kiállítások rendezőjeként, 2015-től a Pápateszéri Értéktár Bizottság elnökeként foglalkozik a páratlan kultúrtörténeti értéket képviselő 25 pápateszéri malom feltárásával.

A 25 pápateszéri malomingatlan telekjegyzőkönyveit – ezek rögzítik hitelt érdemlően a malomingatlan (korabeli kifejezéssel a tér), valamint a malomépület tulajdonosainak nevét - az 1860-a években vették fel. E dokumentumokból tudjuk minden kétséget kizáróan megállapítani, mikor, kik voltak a pápateszéri malmok tulajdonosai.
A pápateszéri vízimalmok telekjegyzőkönyvei azok számára lehetnek érdekesek, akiket érdekel, kik voltak a pápateszéri malmok tulajdonosai az elmúlt százötven évben. Több pápateszéri malomingatlan ma is a molnárok leszármazottainak tulajdonában van, mások időközben gazdát cseréltek, ám az egykori malomingatlanok többsége ma is pápateszériek tulajdonában van.
Vigyázzanak rá, óvják és legyenek rá büszkék, hogy egykor Pápateszéren működött a legtöbb - szám szerint 25 - patakmalom Magyarországon!

Völfinger Béla polgármester köszönti a megjelenteket.

 

Nagy Péter, a rendezvény előadója

Tovább...

Környezet- és természetismereti vetélkedő a Kisbajcsi Vörösmarty Mihály Általános Iskolában

A Kisbajcsi Vörösmarty Mihály Általános Iskola második alkalommal hirdetett környezet- és természetismereti vetélkedőt a környék iskoláinak. A 2016 november 17-én megrendezett vetélkedő szakmai hátterét (kérdések, feladatok összeállítása, zsűri, díjak) a tavalyihoz hasonlóan ezúttal is a Reflex Környezetvédő Egyesület biztosította, a SZE Apáczai Csere János Kar, a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság, valamint a Pannon-Víz Zrt. közreműködésével.

A felhívásra idén hat iskola hét csapata jelentkezett, a Győri Váczi Mihály Általános iskola két csapattal, a Győri Móricz Zsigmond Általános iskola, a Győrzámolyi Petőfi Sándor Általános Iskola, a Győrladamér Községi Általános Iskola, a Gönyüi Széchenyi István Általános Iskola és a házigazda Kisbajcsi Vörösmarty Mihály Általános Iskola és AMI egy-egy négyfős csapattal vett részt.

A vetélkedőt a házigazdák csapata - Bazsó Botond, Kovács Alexandra, Schreyer Elizabet, Takács András - nyerte. Második helyen a Gönyüi Széchenyi István Általános Iskola csapata - Balogh Balázs, Horváth Lilla Zsófia, Pánczél Zoltán, Vedre Boglárka - végzett. A harmadik helyet a Győri Móricz Zsigmond Általános Iskola csapata - Bagó Tamás, Gábriel Tamás, Kollár - Nagy Melinda, Pasztendorf Anna - szerezte meg.

Tovább...

Pápateszéri malmok a kataszteri térképen

Pápateszér első kataszteri térképét 1857-ben vették fel. A térkép 25 pápateszéri malmot jelöl a
malomépület és (ahol volt) a malomtó helyrajzi számával. 8 malomnál külön helyrajzi szám jelöli a
hozzá tartozó kertet is. A térkép georeferált, az interneten is elérhető változata (www.mapire.eu)
segítségével tudjuk meghatározni a pápateszéri malmok helyét ott is, ahol ma már nem áll a
malomépület és a romok sem fellelhetők. Ezek a következők: B1., B2., B3, B14, S1, S4, S5. A 2016 novemberi állapot szerint tehát a Bánya-éren 4, a Szakács-éren 3 malom helyét az 1857-es kataszteri térkép földrajzi koordinátáinak segítségével tudjuk meghatározni. E malmok azonosító jelét és nevét pirossal jelöltem. A földrajzi koordináták és saját GPS, vagy GPS funkcióval rendelkező okostelefon segítségével bárki maga is megkeresheti a pápateszéri vízimalmokat.
A csatolt pdf fájlt megnyitva, az 1857-es kataszteri térkép kinagyított részletei alatt hivatkozásokat találunk, ezekre kattintva a www.mapire.eu honlapon az opciók között beállíthatjuk, melyik google térképet szeretnénk látni a korabeli kataszteri térkép alatt , így a 160 éves térképi jelöléstől a mai állapothoz jutunk, akár az OpenStreetMap térképet, akár a legfrissebb műhold térképet választjuk. A térképi rétegek áttűnését 0 - 100 % között változtatva, néhány méter pontossággal meghatározhatjuk a keresett malom helyét. Fedezzük fel együtt a 25 pápateszéri vízimalmot!

Tovább...

Pápateszéri Malom Kupa – 2016.10.01.

Versenyzők és szervezők, játékosok és szurkolók, közel harmincan voltunk szombaton délelőtt a 3. Pápateszéri Malom Kupa résztvevői a művelődési ház nagytermében. Amint tavaly a plébánia kertjében, úgy idén itt is a fiatalok voltak többségben. Gyermek kategóriában 6, az ifjúsági korcsoportban 14, a felnőttek között 4 játékos vállalta a megmérettetést. Gyermek kategóriában Veidinger Ákos, az ifjúságiak korosztályában Nyári Alexander, a felnőttek között Bolla Tímea végzett az első helyen. Utóbbiak az aranyérem és az 1. helyezettnek járó oklevél mellett az ifjúsági és a felnőtt vándorkupát is hazavihették, nevük fölkerül a vándorkupa tavalyi győztesei – Gulicz Ferenc - felnőtt és Beszprémi Fanni ifjúsági – mellé. A gyermek kategória legjobbjai az oklevél mellé Tibi csokit vihettek haza. További képek itt, video itt.

Tovább...

|<<  |<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  >|  >>|