A Bakonyszentlászlón, Fenyőfőn és Bakonyszücsön anyakönyvezett teszéri molnárok adataival bővült a 2019 szeptemberében megjelent Pápateszéri molnárcsaládok című könyvem alapdokumentuma. Többek között az Eigner, a Felber, az Izsa és a Tibold molnárcsaládok adatait is tartalmazó táblázatot pdf formátumban egyben és családonként külön-külön is csatolam.
Kérem, hogy aki az adatokban hibát talál, vagy szeretné azokat kiegészíteni, az npluszp@gmail.com címen jelezze!
2020 augusztusában és/vagy szeptemberében Szücsön és Fenyőfőn szeretnénk előadást tartanai a szücsi és fenyőfői illetékességű pápateszéri molnárokról.
Nagy Péter
Tovább...2019 szeptember 27-én a Községházán megalapítottuk a Pápateszéri Molnár Céh Egyesületet. A Veszprémi Törvényszék 19-02-0003888 számon, 2019. december 12-én vette bírósági nyilvántartásba az egyesületet.
neve: Pápateszéri Molnár Céh Egyesület
székhelye: 8556 Pápateszér, Petőfi utca 17.
célja: a) Az egykori pápateszéri patakmalmok, a hozzájuk kapcsolódó molnár hagyományok felkutatása, megismerése, megismertetése és ápolása. b) A régi malomépületek felkutatása, korhű állapotban való restaurálása, berendezée és bemutatása. c) A molnár mesterség egykori szerszáminak, berendezéseinek gyűjtése, restaurálása, ezekből gyűjtemény létrehozása és a hagyományos technikák megismertetése. (Az egyesület további céljait az alapszabály II. fejezet 1. pontja tartalmazza.
képviselői: Nagy Péter elnök Schwarcz Sándor társelnök Schremmer Anna elnökségi tag Bolla József elnökségi tag
Tovább...A fesztivál vízimalmos szakmai napjának Schwarcz Sándor vízimalma adott otthont. A megjelenteket, köztük a pápateszéri malmok egykori és mai tulajdonosait Völfinger Béla polgármester és a házigazda, Schwarcz Sándor köszöntötték. Az előadókat Nagy Péter, a program szervezője mutatta be a hallgatóságnak.
Lajtmann Csaba képei a vízimalmos szakmai fórumról
Tovább...Vajda Tamás történész - levéltáros, a Szegedi Tudományegyetem levéltárának igazgatója 2012-ben megjelent tanulmányában közli a pápateszéri vízimalmok első középkori okleveles említését. Az 1332-ben, Károly Róbert királyunk uralkodása idején, Visegrádon kiállított oklevél egy 1701 - 1800 között készült hiteles másolatban maradt fenn a Magyar Nemzeti Levéltár diplomatikai levéltárában, az Esterházy család pápai ágának iratai között, DL 107994 jelzett alatt.
A két pápateszéri malomra vonatkozó szövegrész magyar nyelvű összefoglalóját dr. Szőcs Tibor történész - levéltáros, a Szegedi Tudományegyetem középkorász műhelyének tudományos munkatársa - Németh Tibor bakonytamási illetőségű néprajzkutató, a SZTE könyvtárosának közbenjárására - bocsájtotta rendelkezésünkre.
(Nagy Péter - 2018 október)
Tovább...Az első Pápateszéri Patakmalom Fesztivál keretében, 2018 szeptember 29-én a művelődési ház nagyterme adott otthont a 6. Pápateszéri Malomkupának. A 14 év alatti (gyermek) korosztályban idén tizenkettő, a 18 év felettiek (felnőtt) csoportjában hat versenyző indult a vándorkupa elnyeréséért. A tavalyi győztesek közül Nagy Dávid (gyermek) és Birkás Géza (felnőtt) megvédte bajnoki címét, így 2018-ban is ők vihették haza a Pápateszéri Malomkupa gyermek és felnőtt kategóriájának vándorserlegét.
A 14-18 év (ifjúsági) közöttiek csoportjában – kihívó hiányában - a tavalyi győztes, Beszprémi Fanni újabb egy évre vihette haza a vándorkupát.
A malomjáték verseny ötletgazdája Gaál József győri újságíró (†), szervezője Nagy Péter, versenybíró Forsthoffer István. A lebonyolítást segítették: dr. Hajósy Adrienne, Vályi – Nagy Zsolt és a Pápateszéri Általános Iskola diákjai – köszönet a segítők közreműködéséért.
A felnőtt kategória eredményhirdetésére a Pápateszéri Patakmalom Fesztivál szüreti felvonulásának szombati záró eseményeként, a Legtökösebb Porta és a Kincskereső Malomjárás díjazottjaival együtt a Községháza előtt, a Marcal Néptáncegyüttes előadását követően 17 órakor került sor.
A malomjáték felnőtt kategóriájának díjazottjai Völfinger Béla polgármestertől és Nagy Péter szervezőtől vehették át az okleveleket, érmeket, ajándékot – az első helyezett Birkás Géza ezen felül a vándorkupát, immár második alkalommal.
6. Pápateszéri Malomkupa felnőtt kategória:
1. Birkás Géza
2. Gulicz László
3. Szűcs Gábor
A gyermek kategória helyezettjei még délelőtt, a művelődési házban Forsthoffer István versenybírótól és Nagy Péter szervezőtől vehették át a megérdemelt oklevelet, érmet – az első helyezett Nagy Dávid a vándorkupát is, újabb egy évre.
6. Pápateszéri Malomkupa gyermek kategória:
1. Nagy Dávid
2. Nyári Alexander
3. Beszprémi Fanni
Gratulálunk a győzteseknek, köszönjük valamennyi versenyzőnek a részvételt és várunk mindenkit jövőre, 2019-ben a 7. Pápateszéri Malomkupán!
(a vetélkedőn és a díjátadón készült képeket technikai okokból később közöljük.)
Tovább...A Magyarország Természeti és Kulturális Örökségéért Alapítvány sikeresen pályázott az energiatudatos gondolkodást és életmódot elősegítő, helyi szereplőket elérő szemléletformálás megvalósítására kiírt KEHOP 5.4.1. felhívásra. A támogatott projekt általános célkitűzése:
A lakosság környezeti szemléletformálása és azon keresztül olyan fejlesztések elősegítése, melyek hozzájárulnak a vidéki, családi házas környezetben élők alacsony szén-dioxid kibocsátású közösségeinek kialakításban.
Több év sikertelen próbálkozás után alapítványunk 350 000 forint támogatást nyert a Nemzeti Együttműködési Alap (NEA) Civil szervezetek működési célú támogatása 2018 pályázatán.
A NEA-NO-18-M-1245 azonosító számon nyilvántartásba vett támogatásól 2018. április 26-án kaptuk meg az értesítést.
Az Európai Hulladékcsökkentési hét magyar programjaihoz kapcsolódóan, az Innovációs és Technológiai Minisztérium pályázati támogatásával rendeztünk 3 napos képzést a MOTKA alapítvány önkénteseinek és partnereinkenk 2018 november 16-18. között Pápateszéren, a Reflex Ökológiai Központ és Erdei Iskolában. A képzés sikeres volt, Pápateszérről és a vele szomszédos településekről, valamint Győrből, Sopronból, Gödöllőről és Budapestről mintegy 20 fő vett részt a hulladékképződés megelőzését szolgáló képzésünkön és az ahhoz kapcsolódó önkéntes napon. Az alábbiakban képekben foglaljuk össze az eseményt. A képek itt is láthatók
Tovább...A pápateszéri vízimalmok levéltári dokumentumainak kutatása közben jutottam el 2016 februárjában a Pápai Levéltárba, ahol Petrik Iván főlevéltáros úr szíves útmutatása alapján előbb a pápateszéri malmok 1860-as években felvett telekjegyzőkönyveit, majd Pápateszér község 1943/44-es iratait kezdtem tanulmányozni.
A pápateszéri vízimalmok telekjegyzőkönyvei azok számára lehetnek érdekesek, akiket érdekel, kik voltak a pápateszéri malmok tulajdonosai az elmúlt százötven évben. Több pápateszéri malomingatlan ma is a molnárok leszármazottainak tulajdonában van, mások időközben gazdát cseréltek, ám az egykori malomingatlanok többsége ma is pápateszériek tulajdonábn van.
Vigyázzanak rá, óvják és legyenek rá büszkék, hogy egykor Pápateszéren működött a legtöbb - szám szerint 25 - patakmalom Magyarországon!
A pápateszéri vízimalmok telekgyezőkönyvei itt, a telekkönyvi betétek itt, a malmok vízikönyvi dokumentumai itt, a malomingatlanok XIX. századi kataszteri térképi ábrázolása itt található.
A Pápateszéri malmok vízikönyvei beszerezhető a könyv kiadójánál (MOTK Alapítvány - 9024 Győr, Bartók Béla út 7.), digitális változata letölthető innen.
A vízikönyvi dokumentumok, a malmok térképi jelölése és a malombirtokok telekjegyzőkönyveinek tanulmányozása után Pápateszér község általános iratait kezdtem tanulmányozni, eddig az 1943-as és az 1944-es évek iratait néztem át. Közvetlenül a vízimalmokra vonatkozó iratot nem találtam, ám a település életének második világháborús időszakából több érdekes dokumentum is előkerült, ezek digitális másolatai itt találhatóak.
Jó kutakodást!
Nagy Péter
a Pápateszéri malmok vízikönyvei szerzője
a Pápateszéri Települési Értéktár Bizottság elnöke
a Reflex Környezetvédő Egyesület programvezetője
a Magyarország Természeti és Kulturális Örökségéért Alapítvány titkára
Az elmúlt évek levéltári kutatásai eredményeképpen összeállítottam egy alapdokumentumot, amely a 25 pápateszéri vízimalom nevét, telekjegyzőkönyvi, telekkönyvi adatait, földrajzi koordinátáit és egyéb adtait tartalmazza. A csatolt fájlban található szövegek és adatok szabadon felhasználhatók a forrás feltüntetésével.
Nagy Péter
Magyarország Természeti és Kulturális Örökségéért Alapítvány
9024 Győr, Bartók Béla út 7.