Vizimalmok 1799-ben

A pápateszéri vizimalmok 1799-ben

Tovább...

Pápateszéri molnárcsaládok

kézirat, lásd  csatolmányban.

Nagy Péter

2023 január 30.

Tovább...

Vízimalom túravezetők képzése - a második nap

2023 augusztus 14 hétfő

Tovább...

Vízimalom túravezetők képzése - az első nap

2023 augusztus 13 - vasárnap

Tovább...

Pápateszéri Malomkupa - 2020

Bándy György ötszörös Európa-bajnok és világ ranglista vezető (középen) idén is megtisztelte jelenlétével a Pápateszéri Patakmalom Fesztivál keretében megrendezett pápateszéri malomjáték vetélkedőt. A felnőtt kategóriát - immár negyedik alkalommal - 2020-ban is Birkás Géza nyerte, így újabb egy évre övé a vándorkupa. Második helyezett Kiss Sándor, harmadik helyezett Forsthoffer Csaba. Gyermek kategóriában első Mezős Marcell, egy évre övé a gyermek vándorkupa. Második Nagy Milán, harmadik Kundi Kornél.
A malomjáték vetélkedőt követő szimultán során Forsthoffer István - aki kezdetektől a pápateszéri malomjáték versenybírája - döntetlent játszott Bándy György sokszoros Európa bajnokkal.
Gratulálunk a résztvevőknek!
Tovább...

PÁPATESZÉRI VÍZIMALMOK - a Reflex kiállítása Budapesten

A Magyar Kultúra Napja alkalmából Budapesten, a Hagyományok Házában mutatják be a Reflex Környezetvédő Egyesület kiállítását A PÁPATESZÉRI VÍZIMALMOK címmel. Megnyitó: 2011. január 21-én, 13 órakor a Hagyományok Háza emeleti galériájában (1011 Budapest, Corvin tér 8.). A kiállítást Sebő Ferenc nyitja meg, közreműködik a régi Sebő Együttes - Sebő Ferenc, Halmos Béla, Nagy Albert, Koltay Gergely.
A kiállítás tablói itt láthatók.

Tovább...

Pápateszéri molnárcsaládok

A Bakonyszentlászlón, Fenyőfőn és Bakonyszücsön anyakönyvezett teszéri molnárok adataival bővült a 2019 szeptemberében megjelent Pápateszéri molnárcsaládok című könyvem alapdokumentuma. Többek között az Eigner, a Felber, az Izsa és a Tibold molnárcsaládok adatait is tartalmazó táblázatot pdf formátumban egyben és családonként külön-külön is csatolam.

Kérem, hogy aki az adatokban hibát talál, vagy szeretné azokat kiegészíteni, az npluszp@gmail.com címen jelezze!

2020 augusztusában és/vagy szeptemberében Szücsön és Fenyőfőn szeretnénk előadást tartanai a szücsi és fenyőfői illetékességű pápateszéri molnárokról.

 

Nagy Péter 

Tovább...

Pápateszéri Molnár Céh Egyesület

2019 szeptember 27-én a Községházán megalapítottuk a Pápateszéri Molnár Céh Egyesületet. A Veszprémi Törvényszék 19-02-0003888 számon, 2019. december 12-én vette bírósági nyilvántartásba az egyesületet.

neve: Pápateszéri Molnár Céh Egyesület

székhelye: 8556 Pápateszér, Petőfi utca 17.

célja: a) Az egykori pápateszéri patakmalmok, a hozzájuk kapcsolódó molnár hagyományok felkutatása, megismerése, megismertetése és ápolása. b) A régi malomépületek felkutatása, korhű állapotban való restaurálása, berendezée és bemutatása. c) A molnár mesterség egykori szerszáminak, berendezéseinek gyűjtése, restaurálása, ezekből gyűjtemény létrehozása és a hagyományos technikák megismertetése. (Az egyesület további céljait az alapszabály II. fejezet 1. pontja tartalmazza.

képviselői: Nagy Péter elnök Schwarcz Sándor társelnök Schremmer Anna elnökségi tag Bolla József elnökségi tag 

Tovább...

Pápateszéri patakmalom fesztivál – fórum a patakmalmok múltjáról, jelenéről és jövőjéről 2018. szeptember 28. - Pápateszér, Schwarcz-malom

A fesztivál vízimalmos szakmai napjának Schwarcz Sándor vízimalma adott otthont. A megjelenteket, köztük a pápateszéri malmok egykori és mai tulajdonosait Völfinger Béla polgármester és a házigazda, Schwarcz Sándor köszöntötték. Az előadókat Nagy Péter, a program szervezője mutatta be a hallgatóságnak.

Lajtmann Csaba képei a vízimalmos szakmai fórumról

Tovább...

Pápateszéri vízimalmok középkori oklevelekben

Vajda Tamás történész - levéltáros, a Szegedi Tudományegyetem levéltárának igazgatója 2012-ben megjelent tanulmányában közli a pápateszéri vízimalmok első középkori okleveles említését. Az 1332-ben, Károly Róbert királyunk uralkodása idején, Visegrádon kiállított oklevél egy 1701 - 1800 között készült hiteles másolatban maradt fenn a Magyar Nemzeti Levéltár diplomatikai levéltárában, az Esterházy család pápai ágának iratai között, DL 107994 jelzett alatt.

A két pápateszéri malomra vonatkozó szövegrész magyar nyelvű összefoglalóját  dr. Szőcs Tibor történész - levéltáros, a Szegedi Tudományegyetem középkorász műhelyének tudományos munkatársa - Németh Tibor bakonytamási illetőségű néprajzkutató, a SZTE könyvtárosának közbenjárására - bocsájtotta rendelkezésünkre.

(Nagy Péter - 2018 október)

Tovább...

|<<  |<  1  2  3  4  5  >|  >>|